Husky Ciekawostki i Fakty

Wiele osób marzy o posiadaniu Husky syberyjskiego, który jest jednym z najpopularniejszych psów średniej wielkości w Polsce i na świecie. Posiada on wiele dobrych cech, dzięki którym jest wspaniałym zwierzęciem domowym i towarzyszem wielu wędrówek. Będąc miłośnikiem psów tej rasy zobacz interesujące ciekawostki i fakty na temat Husky.

Husky to bardzo wytrzymały pies

Husky mają niesamowicie silny system metaboliczny, do tego stopnia, że naukowcy nie do końca rozumieją jak to robią. Oznacza to, że mogą biegać godzinami w bardzo niskiej temperaturze ciała bez dużej ilości pożywienia. Oczywiście, aby pies mógł wytrzymywać tak skrajne warunki musi być odpowiednio karmiony.

Zobacz również

Husky wydaje niesamowite dźwięki

Husky jest doskonałym psem stróżującym, ale ma też inną ciekawą umiejętność, która czasem rozbawia do łez. Komunikuje się z właścicielami i innymi psami wydając wiele różnych niesamowitych dźwięków. Na filmikach w sieci można usłyszeć jak Husky intonuje I love You do swojego opiekuna. Jednak największe wrażenie robi jego wycie, które może być słyszalne nawet na odległość 10 km.

Siberian Husky ma podwójną sierść

Husky to jedna z bardziej popularnych ras psów na świecie i również w Polsce. Dobrze radzi sobie z zimną pogodą, ponieważ ma dwie warstwy futra, dzięki czemu jest bardziej przytulny niż prawie każda inna rasa. Podszerstek jest gęsty i falisty, natomiast sierść jest grubsza i prostsza. Będąc właścicielem Husky należy często czesać psa szczególnie w okresie letnim. Ze względu na fakt, że psy te pochodzą z zimnych terenów podczas lata mogą się przegrzewać.

Bohaterski Husky

Husky o imieniu Balto zasłynął z tego, że w 1925 roku poprowadził zaprzęg psów zaprzęgowych, które dostarczyły serum do miasteczka na Alasce, aby skutecznie zwalczyć epidemię błonicy. 1000 kilometrową odległość psy pokonały w zaledwie 6 dni i tym samym uratowały chore dzieci. Pomnik Balto stoi w nowojorskim Central Parku, aby upamiętnić jego bohaterstwo.

Oryginalne umaszczenie Husky

Husky mogą być bardziej kolorowe, niż wielu sobie wyobraża. Dopuszczalne kolory według wzorca FCI to wszystkie kolory od czarnego do czysto białego. Różnorodność znaczeń na głowie jest częstym zjawiskiem, włączając w to imponujące wzory nie występujące u innych ras. Możemy więc spotkać Husky w kolorach takich jak czarny, szary, czerwony, sobolowy i biały.

Husky przybyły z Syberii

William Goosak to rosyjski handlarz futrami, któremu przypisuje się sprowadzenie Husky syberyjskiego do Ameryki Północnej podczas gorączki złota w Nome na początku XX wieku, aby pomógł w pracy na polach górniczych na Alasce. Choć co ciekawe nie jest wykluczone, że psy tej rasy znalazły się na tym kontynencie już wiele lat wcześniej.

Nietypowy kolor oczu psa Husky

Psy takie jak Husky mogą mieć czarne, brązowe lub (co nietypowe dla psów) przeszywająco niebieskie oczy. Zdarza się również, że psy mają heterochromię – co oznacza, że każde oko ma zupełnie inny kolor.

Ciężko pracujące

Husky syberyjskie po raz pierwszy zostały wyhodowane przez człowieka w północno-wschodniej Azji, gdzie były wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców z Syberii Czukczów do ciągnięcia sań. Ludzie ci żyli w stałych osadach, w głębi lądu i musieli pokonywać duże odległości, aby zdobyć żywność. Husky miał do tego idealne warunki, był mały, szybki i nie potrzebował wiele pożywienia, a jednocześnie mógł ciągnąć zdobycz przes długi dystans w umiarkowanym tempie. 

Husky jest bohaterem animowanego serialu

Everest to pies rasy Syberian Husky, postać z szalenie popularnego serialu animowanego Psi Patrol, którego premierę w Polsce można było zobaczyć w roku 2013. Co prawda pomaga on tylko czasem swoim kumplom w różnych perypetiach, ale z pewnością ta produkcja nie była by bez niego tak dobra.

Zobacz też

Popularność Husky wzrosła po pewnym serialu

Chociaż w serialu telewizyjnym Gra o tron nie wykorzystano Husky syberyjskich, popularność tej rasy psów wzrosła po jego emisji. Ludzie kupowali je, ponieważ wyglądają jak fikcyjne stworzenia wilków z ów serialu. Jednak kilku członków obsady ostrzegało widzów przed zakupem szczeniaka tego czworonoga bez wcześniejszego zbadania rasy.

Dodaj komentarz