Szczeniak Husky syberyjski – Opieka i szkolenie szczenięcia

Husky syberyjskie cechują się wysoką inteligencją, lojalnością i entuzjazmem, co czyni ich doskonałymi towarzyszami i przyjaciółmi dla całej rodziny. Przy odpowiednim treningu, szkoleniu i socjalizacji szczeniaki rasy husky syberyjski wyrastają na psy posłuszne, wytrwałe, przyjacielskie i łagodne, nie wykazujące agresji wobec innych zwierząt czy ludzi.

Opis rasy

Psy rasy husky syberyjski charakteryzują się średnią wielkością, ich pierwotne pochodzenie to tereny Wschodniej Azji. Rasa ta posiada niezwykłą grację, zwinność i lekkość w ruchu, a także dobrą kondycję. Husky syberyjskie z uwagi na swoje predyspozycje są bardzo często wykorzystywane w psich zaprzęgach; sprawdzą się również jako psy rodzinne – towarzysze dla osób lubiących dużą aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Husky posiadają gęsto owłosione ciało oraz ogon, charakterystyczne stojące uszy, proporcjonalne kształty i sportową sylwetkę. Jeśli chodzi o umaszczenie to w przypadku tej rasy występuje kilka jego rodzajów – od czarnego, przez czekoladowy, szary aż po całkowicie białe. Waga husky syberyjskich w przypadku samicy waha się pomiędzy 15 a 23 kilogramy, a samce osiągają wagę do 28 kilogramów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Husky syberyjski – opis rasy.

W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię rasy Husky syberyjski?

Jeśli decydujemy się na zakup szczeniąt rasy husky syberyjski z hodowli, musimy mieć świadomość, że nie należy zbyt szybko oddzielić pieska od matki – może to skutkować wieloma negatywnymi cechami występującymi u psa w przyszłości. Wskazane jest, aby szczeniak przebywał w otoczeniu matki i rodzeństwa co najmniej 8 tygodni; w niektórych przypadkach ten okres może się nawet wydłużyć. Z pewnością profesjonalny i doświadczony hodowca poinformuje nas o tym na wstępie. 

Gdzie najlepiej kupić szczeniaka rasy Husky syberyjski?

Jeśli zamierzamy stać się właścicielami psiaka rasy husky syberyjski, nasze pierwsze kroki powinniśmy kierować do sprawdzonej i certyfikowanej hodowli, która spełnia wszelkie normy i wytyczne, świadczące o tym, że nasz szczeniak posiada rodowód, a zwierzęta u hodowcy są traktowane w odpowiedni sposób. Udaj się do ZKwP i zapytaj o zarejestrowane tam hodowle.

Często w Internecie można trafić na ogłoszenia o sprzedaży szczeniaka husky syberyjski w bardzo niskiej cenie; może być związane z działaniem nielegalnych hodowli, zachowajmy więc szczególną czujność. 

Szczepienia szczeniaka Husky

O pierwsze szczepienia i kwestie związane ze zdrowiem szczeniaka powinien zadbać hodowca. Po odebraniu pieska z hodowli, należy udać się z nim do weterynarza i ustalić kalendarz szczepień oraz dowiedzieć się więcej na temat dbania o zdrowie naszego pupila i działań profilaktycznych zalecanych dla rasy husky syberyjski. W Polsce obowiązkowe jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, należy je powtarzać raz w roku. Kolejnymi szczepieniami które warto rozważyć są te chroniące m.in. przed groźną dla szczeniąt parawirozą czy nosówką. 

Zobacz też

Szkolenie Husky syberyjskiego

Szkolenie energicznego psa rasy husky syberyjski jest bardzo istotne. Psy tej rasy są bardzo wymagające, jeśli chodzi o ruch i potrzebują jego codziennej dawki do prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia – spacery i bieganie to coś, co uwielbiają. Husky często wykazują cechy przywódcze, wymagają więc konsekwentnej dyscypliny podczas treningów. Husky mają też silny instynkt łowczy, dobrze zaopatrzyć się w specjalne gadżety do ćwiczeń oraz smaczki, aby zaspokoić zapędy łowieckie. Swój spryt psy wykorzystają też podczas różnych gier i zabaw czy psich sportów np. dogtrekking. Warto wziąć pod uwagę skorzystanie z pomocy behawiorysty czy specjalisty w szkoleniu husky syberyjskich, jeśli przerośnie nas trening naszego psa. 

Socjalizacja szczeniaka Husky syberyjskiego

Socjalizacja psa przekłada się na jego przyszłe wzorce zachowań i rozwój, ma więc równie duże znaczenie jak wcześniej wspomniany trening. Przez pierwsze 16 tygodni życia szczeniak rasy husky syberyjski najbardziej intensywnie integruje się z otoczeniem i swoimi właścicielami oraz nabywa szereg zachowań, które będzie przejawiał w przyszłości; wszystko co jest dla niego nowe staje się najbardziej ciekawe. We wczesnym etapie rozwoju pies uczy się zasad życia i zabaw ze swoim właścicielem, reagowania na komendy, chodzenia na smyczy czy reakcji na inne zwierzęta. 

Ile powinienem karmić mojego szczeniaka Husky?

Jak zbilansować odpowiednia dietę dla naszego szczeniaka husky? Powinniśmy wziąć pod uwagę czy pies ma dużą dzienną dawkę ruchu, jeśli tak jest, to zwiększa się również jego zapotrzebowanie kaloryczne. Husky potrzebują pełnowartościowej i wysokoenergetycznej karmy, która zawiera dużą dawkę białka zwierzęcego, wapń oraz witaminy. Możemy zdecydować się na gotowe karmy lub samodzielnie komponować posiłki dla naszego psa. Szczeniak rasy husky syberyjski powinien mieć dostarczane średnie porcje karmy około trzy-cztery razy dziennie. Starszym psom warto nieco zmniejszyć częstotliwość posiłków, oczywiście niezbędne jest indywidualne podejście; husky, które dużo trenują i biegają potrzebują większej liczy kalorii. 

Pielęgnacja szczeniaka Husky syberyjski 

Husky syberyjski jest posiadaczem gęstej sierści, którą obficie gubi w okresach linienia, należy wtedy codziennie, regularnie wyczesywać psa, aby pozbyć się martwych włosów. Poza okresami linienia wyczesywanie raz w tygodniu powinno być wystarczające. Do pielęgnacji psa husky warto zaopatrzyć się w metalowy grzebień. Kąpiele psa z użyciem delikatnego szamponu nie powinny być zbyt częste. Istnieje szeroka gama specjalnych kosmetyków dla tej rasy, które pomogą w lepszym dbaniu o kondycję sierści psiaka. 

Pielęgnacja paznokci

Husky najczęściej samoistnie ściera pazury, jednak jeśli tak się nie dzieje, to trzeba przycinać je w taki sposób, aby nie stykały się z podłożem. Codzienna obserwacja łap pieska pozwala na wczesne wykrycie problemów z pazurami, które mogą skutkować nieprawidłowym chodem. 

Pielęgnacja uszu i oczu

Aby odpowiednio pielęgnować uszy husky wystarczy wyposażyć się w wacik lub gazę jałową i przetrzeć delikatnie zewnętrzne obszary ucha. Oczy psiaków tej rasy mają często różnokolorowe tęczówki, ale bywają też narażone na różne choroby oczu np. zaćmę. Kluczowa jest w tym przypadku obserwacja i profilaktyka u weterynarza. 

Opieka dentystyczna

Zęby psa rasy husky syberyjski wymagają standardowej higienizacji – dwa razy do roku w gabinecie weterynaryjnym, a trzy, cztery razy  w tygodniu w domu specjalna szczotką i przystosowana dla psa pastę.  

Husky syberyjski – cena szczeniaka

Jeśli chodzi o ceny szczeniaków husky syberyjski, to wiele zależy od hodowli i jej renomy, a także od rodziców szczeniaka np. ich osiągnięć podczas psich wystaw. Koszty prowadzenia i utrzymania hodowli nie należą do najniższych, trzeba też wziąć to pod uwagę. Zakres cen wynosi od 4000 do 8000 złotych. 

Dodaj komentarz